YZK0013002
₺5.049,00 KDV Dahil
PIR0001968
₺11.543,32 KDV Dahil
PIR0001949
₺37.312,57 KDV Dahil
PIR0001936
₺22.761,48 KDV Dahil
PIR0001955
₺19.932,55 KDV Dahil
UKU0000941UBL0000046UKP0000944
₺22.000,00 KDV Dahil
ZNC01129PIR0000658
₺8.300,00 KDV Dahil
BLK0000877
₺8.000,00 KDV Dahil
BLK0000876
₺6.700,00 KDV Dahil
PIR0000790
₺19.000,00 KDV Dahil
PIR0001909
₺5.700,00 KDV Dahil
PIR0001911
₺6.000,00 KDV Dahil
BLK0000891
₺24.000,00 KDV Dahil
BLK0000874
₺5.200,00 KDV Dahil
BLK0000873
₺5.200,00 KDV Dahil
BLK0000878
₺7.200,00 KDV Dahil
PIR0000660
₺13.000,00 KDV Dahil
PIR0001929
₺10.200,00 KDV Dahil
1 2 3 4 >

HEP SEN İLK SEN! 

Pırlanta Nedir?

Doğanın mucizevi güzelliklerinden biri olan pırlanta, yeryüzünün derin katmanlarından uzun uğraşlar sonucunda çıkarılan elmasın usta eller tarafından kusursuz bir görünüme kavuşturulmuş halidir. Pırlantanın saf güzelliği aşkı, sonsuzluğu, sadakati ve zarafeti temsil eder. Kadınların vazgeçemediği ışıltısı ile pırlanta aynı zamanda gücün ve zenginliğin göstergesidir. Göz alıcı güzelliği ile büyüleyen pırlanta yüzyıllardır en değerli hediyeler arasında yer alır.

Dünyanın birçok yerinde bulunan elmas madenlerinden çıkarılan değerli elmaslar, pırlantanın ham maddesini oluşturur. Sanatkarların ellerinde özenle şekillendirilerek kesilen elmaslar, ışıltılı ve etkileyici bir serüvenin ardından sizlere ulaşır. En sert doğal taşlar arasında bulunan elmaslar, hasara karşı son derece dayanıklıdır. Bu sebeple aşkın sonsuzluğunu ifade etmek için tercih edilirler.

Elmasın belirli bir ölçüde kesilmesiyle elde edilen pırlantalar ilk bakışta ışıltı sebebiyle aynı görünse de, tüm pırlantalar birbirinden farklı ve özgündür. Elmasın 57 yüzeye sahip olacak şekilde kesilmesiyle ortaya çıkan pırlantalar, bazı detaylara göre ayırt edilebilir.

 

Pırlanta Taşı

Pırlanta taşı özel kesimli yüzeyi sayesinde ışığı kırar ve yansıtır. En eski ve değerli taşlar arasında yer alan elmasın tüm zarafetini taşıyan pırlanta taşı, doğanın kalbinden gelen bir armağandır. Kristalleşen elmasın içinde bulunan mineraller, pırlanta taşının değerini belirleyen etkenler arasında yer alır.

Pırlanta taşında bulunan doğal izlerin az olması, taşın daha çok ışık yansıtmasını sağladığı için pırlantanın değerini artıran bir unsurdur. Eşsiz ve kusursuz pırlanta taşları ışığı gri renkte yansıtarak güzelliği ile göz kamaştırır. 

 

Karat Hakkında Bilgiler

Pırlantanın değerini belirleyen etkenler arasında yer alan karat, pırlanta ağırlığını ifade eder. Ct birimiyle ifade edilen karat en eski haliyle keçiboynuzu çekirdeğinin ağırlığı esas alınarak belirlenmiştir. 1 karat ölçüsü 200 miligram kadardır. Pırlanta ölçmek için kullanılan hassas terazilerle tartılan pırlantada karat ölçüsü, gramın beşte biri kadardır.

Pırlantanın değerini belirlerken karat ölçüsü tek başına yeterli değildir. Pırlantanın karatı kadar diğer özellikleri de fiyatını ve değerini belirlemeye yardımcı olur. Pırlantanın karat ölçüsü belirlenirken mm ölçüsü ile uçtan uca taşın genişliği de belirlenmelidir. Taşın kesim kalitesi de pırlantanın karat ölçüsünde etkili olan önemli bir detaydır. Taşın kesiminin ışık altında detaylı bir şekilde incelenmesi, karat değeri hakkında da fikir verir.

 

Pırlantanın Çeşitleri ve Özellikleri

Pırlanta çeşitleri tasarım farklılıkları, üzerlerinde yer alan tırnak sayıları ve mücevher formuna göre birbirinden ayrılır. Pırlantalar arasında kalın tırnaklı, tektaşlı, fantezi tektaşlı gibi birçok farklı seçenek yer alır.

Değerli mücevherler üzerinde sıklıkla yer alan pırlantalar arasında her kişinin zevkine ve ihtiyaçlarına uyum sağlayabilecek birçok seçenek bulunur. Pırlantaların ışıltılı duruşlarından ilham alınarak tasarlanan aksesuarlar ve değerli mücevherler her yaştan kişinin beğenisini toplar.

Pırlantaların yer aldığı mücevher çeşitleri arasında yüzük, bileklik, kolye ve daha birçok farklı takı vardır. Bunların her birinin kullanım alanı farklıdır. Pırlanta çeşitleri kendi içerisinde renk, kesim ve berraklık gibi detaylara bağlı olarak değişkenlik gösterir.

 

Pırlanta Sınıfları

Pırlantalar belirli özelliklerine göre farklı sınıflara ayrılır. Bu sınıflar arasında ilk sırada kesim yer alır. Kesim sınıfları arasında yuvarlak, prenses, markiz, damla, kalp, oval, zümrüt, minder, radyant ve asscher gibi seçenekler vardır. Kesim sözcüğü burada pırlantanın şeklini ifade etmek için kullanılır.

Pırlanta renk sınıfları arasında ekstra beyaz, nadir beyaz, beyaz, çok hafif renkli beyaz, renkli beyaz ve beyaz gibi renk seçenekleri bulunur. Renkler aynı zamanda D ve Z arasında sınıflandırılır. Karat ağırlığı sınıflandırmasında ise 4 CTS ile 0.95 CC gibi özel seçenekler yer alır. 

 

Pırlanta Renkleri

Yeni bir pırlanta satın alınacağı zaman genellikle beyaz ve şeffaf renkli olanlar tercih edilir. Pırlantalarda D ile Z arasında beş ayrı kategori ortaya çıkar. Bunlar ekstra beyaz, beyaz, zayıf sarı, çok açık sarı ve açık sarıdır.

Pırlantalar doğadaki bütün renkleri bünyesnde barındırır. Buradaki renk skalası belirlendiği zaman pırlantada baskın olan renk ön plana çıkar. Şeffaf pırlantalarda baskın olan renkler, azot elementinin izinden kaynaklı olan bir sarıdır. Pırlanta içerisinde bulunan azot oranı azalmaya başladıkça değeri ve beyazlığı da artar. D, E, F ekstra beyaz pırlantayı, G, H, I, J beyaz pırlantayı, K, L, M beyaza yakın pırlantayı, N, O, P, Q, R çok hafif renkli pırlantayı, S, T, U, V, W, X, Y, Z hafif renkli pırlantayı ifade eder. 

 

Pırlanta Kesimleri

Yuvarlak kesim, en eski ve yaygın kesim şeklidir. Işıltı açısından da son derece verimlidir. Oval kesim yine en fazla kullanılan pırlanta kesim türüdür. Işıltısı da yuvarlak kesime yakındır. Markiz kesim, türünden dolayı, parmağı daha ince ve uzun gösterebilir. Pırlantanın da daha büyük gözükmesini sağlar.

Damla kesim, yüzüklerden ziyade diğer mücevherlerde sıkça kullanılır. Farklı ve ihtişamlı duruşuyla görenleri büyüler. Kalp kesim, aşkı temsil eder. Pırlanta kesiminde sık sık kullanılır. Şekli itibariyle pırlanta takınızı özel bir tasarıma dönüştürür. Baget kesimlerin kenar kısımları ön plana çıkar. Baget kesim genellikle alyans modellerinde tercih edilse de farklı tasarımlarda da kullanılır.

Fantezi kesimler arasında bulunan zümrüt kesim, kare ve dikdörtgen olarak iki ayrı şekilde yapılır. Taş kalitesi bu kesimde son derece önemlidir. Çünkü pırlanta taşında yer alan özellikleri vurgulayan bir kesim türüdür.

Prenses kesim, yuvarlak kesimden sonra ikinci sırada bulunur. Faset sayısının çok olmasından dolayı, yoğun bir ışıltıya sahiptir. Modern görüntüsüyle dikkatleri çeken bu kesim büyük beğeni toplar. Aşer kesim, şeklinden ötürü pırlanta taşının tam ortasına odağı toplar. Bir diğer ilgi çekici özelliği ise lazerle ürüne işlenen Royal Asscher logosudur.

Yastık kesim, yuvarlak ve kare kesimlerden oluşur. Fasetler daha geniş kullanılmış ve kenarları yuvarlatılmıştır. Kesim türü pırlanta ışıltısını artırmak amacıyla geliştirilmiştir ve modernliğiyle ön plana çıkar. Radyant kesim ise zümrüt kesime yakındır.

 

Pırlanta Berraklık

Pırlantaların beş ana derecesi aşağıdaki şekilde sıralanır; 

FL / IF Flawless / Internally Flawless: Kusursuz pırlantalar olarak da bilinen ve nadir olan pırlantaların içinde ya da dışında herhangi bir ize veya lekeye rastlanmaz. Bu pırlantalar yüksek bütçeye sahip olanlara hitap eder.

VVS1-2 Very Very Slight Incluions: Çok çok küçük derecede izlere sahip olan pırlantaları temsil eder. Bu izlerin çıplak gözle fark edilmesi neredeyse imkansızdır. Bu izler o kadar küçüktür ki on kat büyütüldüğü zaman bile pırlanta uzmanları tarafından görülmesi son derece zordur. 

VS1-2 Very Slight Inclusions: Çok küçük izlere sahip pırlantaların berraklığını belirtir. VS1 dereceli pırlantalarda ufak bir iz bulutu ya da ufacık bir kristal bulunabilirken, VS2 pırlantalarda ufak lekeli kristal yer alabilir. 

SI1-2 Slight Inclusions: Pırlantanın şeffaflığını ya da görüntüsünü etkilemeyen ve on kat büyütüldüğü zaman fark edilmeyecek seviyede izlere sahip pırlantaları belirtir. 

I1 / I2 / I3 Inclusions: Bu berraklık seviyesi sahip pırlantaların izleri çıplak gözle görülebilecek seviyededir. Pırlantanın dayanıklılığı da etkilenebilir. 

 

Pırlanta Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Pırlanta mücevherler satın alırken bazı özel detaylara dikkat edilmesi gerekir. Kaliteli bir pırlanta almadan önce son derece titiz davranılması tavsiye edilir. Bu noktada pırlantanın büyüklüğü, berraklığı, kesimi ve ağırlığı gibi değer belirleyici unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. 

Pırlanta alırken kesimin iyi olup olmadığını çıplak gözünüzle kontrol edebilirsiniz. Göz ile fark edebileceğiniz bu ayrıntılar size pırlanta hakkında bilgi verir. Pırlantanın ışıldaması da bu noktada son derece önemlidir. 

Pırlantaların ışıldaması ve gözle görülen bir kesim hatası bulunmaması tercih sebebi olmalıdır. Işıltıyı diğer pırlantalar ile karşılaştırarak da ölçebilirsiniz. Renkler bir diğer önemli ayrıntıdır. Pırlantanın rengi ne kadar beyaz olursa değeri ve kalitesi de doğru orantılı olarak artar. 

Bu detaylar iyi bir pırlantada mutlaka olması gereken özelliklerdir. Aynı zamanda pırlantaların sertifikalı olup olmadığı da size kalite konusunda fikir verir. Sertifikalı ürünler güven içinde alışveriş yapabilmenizi sağlar. 

 

Pırlanta 4C Kuralı

Pırlantaların özellikleri 4C sınıflandırmasıyla belirlenir. 4C, kullanılan kesim (cut), renk (color), berraklık (clarity), ve karat (carat) ağırlığı olarak adlandırılan dört ayırt edici özellik anlamına gelir. 

Uluslararası GIA standardı pırlantalarda 4C kuralı olarak da adlandırılır. Pırlantaların renkleri D ile Z arasında derecelendirilir. Beyaz, şeffaf ya da renksiz olarak adlandırılan değerli pırlantalar ‘’D’’ grubundan ‘’Z’’ grubuna kadar kadar renk renk skalasını belirtir. 

Elmasın netliği, kaç tane ‘’kusur’’ olduğuna göre değişir. Elmas içindeki kusurlar ‘’inklüzyon-kapama’’ olarak adlandırılır. GIA 4C kuralarına göre berraklık, toplam 11 özel sınıf için bölünmüş 6 kategoriden meydana gelir. Kusursuz (FL), Dahili Kusursuz (IF), Çok Hafif İçeren (VVS 1 ve VVS2), Çok Az İçeren (VS 1 ve VS2), Hafif Kusur İçeren (SI 1 ve SI 2), Dahili Kusur İçerikli (I 1, I 2 ve I3). 

Bütün 4C kuralları arasında kesim, değerlendirilmesi en karmaşık olanıdır. Fakat bir pırlantanın genel çekiciliği, simetrisi ve değeri büyük ölçüde kesimin kalitesini de belirler. Pırlanta kesim ölçeği mükemmel, çok iyi, iyi, orta ve zayıf olarak derecelendirilir. Pırlantalardaki 4C kuralında karat ağırlığı da bulunur. Tüm bu detaylara dikkat edilerek pırlanta seçilmesi tavsiye edilir. Böylelikle daha güvenli bir tercih yapılmış olur. 

 

 

Ürünlerimiz 

Elmas

Alyanaklar elmas kategorisinde birbirinden özgün tasarımlı mücevherler sizleri bekliyor. Her yaştan kadının stiline uyum sağlayan elmas küpeler, yüzükler, kolyeler ve bileklikler modaya uyumlu olarak tasarlanarak sizlere sunuluyor. Zamansız tasarım dokunuşlarıyla hayat bulan elmas mücevherler spor, alternatif ve klasik stillerle kusursuz bir birliktelik yakalıyor. 

Özel gün ve gecelerde kullanılabilecek elmas mücevherleri isterseniz günlük hayatınızda da dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Alyanaklar güvencesiyle sahip olabileceğiniz elmas mücevher seçenekleri görenleri büyüleyen tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Stilinizi vurgulayabileceğiniz elmas mücevherler bir ömür boyu kullanabileceğiniz en değerli aksesuarlar arasında yer alıyor. 

 

Pırlanta Yüzükler

Pırlanta yüzük modelleri kadınların stillerini en şık şekilde tamamlayabilecekleri seçeneklere sahiptir. Her biri yenilikçi bir tasarım anlayışıyla hayat bulan pırlanta yüzükler arasında baget kesimli, tektaş, tamtur ve fantezi seçenekleri sizlerle bir arada. 

Özel günlerinizi daha anlamlı bir hale getirebileceğiniz hediyeler arıyorsanız pırlanta yüzüklere göz atabilirsiniz. Evlilik teklifleri için tektaş yüzükleri tercih edebileceğiniz gibi doğum günü, sevgililer günü ve evlilik yıl dönümü için baget, tamtur ve renkli taşlı yüzükleri tercih edebilirsiniz. Günün her anında kullanılabilecek pırlanta yüzüklerle en sade kombinlerinizi göz alıcı bir hale getirebilirsiniz. 

 

Pırlanta Kolyeler

Pırlanta kolye modelleri dış görünümüne özen gösteren ve stiliyle ön plana çıkmak isteyen kadınların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Alyanaklar'ın mücevher alanındaki tüm tecrübesini sergilediği pırlanta kolye tasarımları baget, tektaş, fantezi ve renkli taşlı gibi farklı şekillerde tasarlanarak sizlere sunuluyor. Her yaştan kadının stiliyle kusursuz birliktelik yakalayan pırlanta kolyeler zarif duruşuyla dikkat çekiyor. 

Kullanım alanlarına göre farklı şekillerde ön plana çıkan bu değerli mücevherleri isterseniz sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz. En mutlu anlarınızda yanınızda olan Alyanaklar güvencesiyle sahip olabileceğiniz pırlanta kolyelerle sevdiklerinizin sizler için ne kadar özel olduklarını onlara en naif şekilde hissettirebilirsiniz. 

 

Pırlanta Küpeler

Modası asla geçmeyen ve zamansız duruşuyla dikkatleri üzerine toplayan pırlanta küpeler Alyanaklar dünyasında yeni bir anlam kazanıyor. Yenilikçi ve özgün tasarımlarıyla ilgi gören pırlanta küpe çeşitleri sayesinde sizler de stilinize farklı bir canlılık kazandırabilirsiniz. Baget, tektaş, fantezi ve renkli taşlı modelleri olan pırlanta küpelerle en sade stilleri bile göz alıcı bir forma dönüştürebilirsiniz. 

Klasik küpe tasarımlarına alternatif arayanların sıklıkla tercih ettiği pırlanta küpeleri doğum günü, evlilik yıl dönümü, anneler günü ve sevgililer günü gibi birçok özel gün için hediye olarak tercih edebilirsiniz. Alyanaklar imzalı pırlanta küpeler ile özel anlarınızı taçlandırabilirsiniz. 

 

Pırlanta Bileklikler

Alyanaklar imzası taşıyan pırlanta bileklikler zarif ve aynı zamanda gösterişli stil oluşturmak isteyen stiline düşkün kadınların ilk tercihleri arasında yer alıyor. Baget, su yolu, renkli taşlı ve fantezi gibi birçok alternatif tasarımı olan pırlanta bileklikler ile bileğinizin her zamankinden daha zarif gözükmesini sağlayabilirsiniz. Günün her anı kullanabileceğiniz pırlanta bileklik modelleriyle stilinizi enerji ve canlılık kazandırabilirsiniz. 

Sevgililer günü, doğum günü, anneler günü ve evlilik yıl dönümü gibi özel anlar için de tercih edebileceğiniz en değerli hediyeler arasındaki pırlanta bileklik seçenekleriyle mutlu anlarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Alyanaklar güvencesiyle sahip olabileceğiniz özgün tasarımıyla dikkat çeken pırlanta bileklikleri ister kendinizi ister sevdikleriniz için tercih edebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR